صفحه اصلی / دسته‌بندی نشده / سوگواره هنر عاشورایی

سوگواره هنر عاشورایی

ا سوگواره هنر عاشورایی

سوگواره هنر عاشورایی / دوره نهم

۱۲ آبان ۱۳۹۴، ۰۹:۴۹

ابوالفضل همتی آهویی: سوگواره هنر عاشورایی باید از قالب نمایشگاهی خارج شود

داور نهمین سوگواره هنر عاشورایی معتقد است، مسئولان سوگواره باید برای ارتقای سطح کیفی آثار تلاش کنند و در کنار برگزاری نمایشگاه به برنامه های دیگر نیز فکر کنند.

ابوالفضل همتی آهویی، داور نهمین سوگواره هنر عاشورایی ، در خصوص داوری آثار این دوره گفت: آثاری که در این سوگواره دیده شدند به خاطر جوان بودن شرکت کنندگان آن از ناپختگی هایی در حوزه فرم رنج می بردند که این موارد را با حضور در این جشنواره ها و مشاهده دیگر اثار و حضور در کلاس های آموزشی می توان بر طرف کرد.

وی در خصوص عرضه این آثار گفت: درجه خلاقیت و تنوع آثار در جهان ما بیشمار است ، هنرمندان تلاش می کنند تا در یک جشنواره حضور داشته باشند اما به محک خوردن نمی اندیشند. اگر به دنبال تاثیرگذاری هستند باید آثار خود را به جامعه ببرند  تا دیده شود. زمانی که یک نفر در جشنواره شرکت می کند و اثرش انتخاب نمی شود، باعث دلسردی او می شود. این سوگواره نباید در حد یک نمایشگاه بماند چون اگر اینگونه باشد ارتقا سطح کیفی اتفاق نمی افتد.

این هنرمند در خصوص کیفیت اثر نیز گفت: کمتر اثر خلاقه ای دیدم و به ندرت اثری بود که مرا به خود جذب کند، اینها نشان از ضعف تکنیکی و درک در محتوای اثر است که نتوانسته یک اثر خوب را به عرصه بیاورد .

این هنرمند در خصوص هنر عاشورایی گفت: به هنر عاشورایی پرداخته نمی شود، تا حدود زیادی فرمالیست شده ایم و از بحث محتوایی فاصله گرفته ایم، همه چیز تنها در سطح مانده است و عمق و مفهوم که لازمۀ این موضوع است به فراموشی سپرده شده است. به شخصه منبع الهام تصویری ام نقاشی های قهوه خانه ای بوده است، اما امروزه چه منبعی می خواهد هنرمند را یاری کند.

این مدرس دانشگاه در خصوص آموزش افزود: آموزش های هنری ما مدون نیست، این موضوع به جریان هنر ضربه وارد می سازد. هیچ توازنی میان آموزش فرم و محتوا وجود ندارد. محتوا و فرم باید در یک راستا باشند، اگر به یکی از جنبه ها پرداخته نشود، کم عمق جلوه می کند. به طور کلی بیان مسائل مذهبی سخت است و هنرمند با محدودیت هایی روبرو است  به همین جهت  دید عمیق و تکنیک در آن اولویت دارد.
همتی آهویی در پایان در خصوص حمایت از هنر گفت: باید از هنر حمایت شود، اعتلای هنر موضوعی با سفارش دادن و حمایت کردن همراه است و برای آنکه یک اثر حرفه ای داشته باشیم ، باید از هنرمند حرفه ای حمایت کنیم . مگر در دنیای هنر چند اثر ماندگار باقی می ماند، باید از هنرمندان حمایت کرد تا اثر ماندگار خلق کنند و برای آیندگان ماندگار شود.

وی افزود: این متولی است که باعث تأثیر می شود، زمانی که حمایت وجود داشته باشد، باعث ارتقا سطح آگاهی جامعه و سطح هنرجوها می شود.  نمی توان به هنر گذشته تکیه کرد بلکه باید هنر امروزی در جامعه جاری شود تا ارتقای آن را رقم بزند. باید دولت هزینه کند، نقاش گرسنه نمی تواند اثر فاخر تولید کند. نقاشان نسل گذشته رفته اند باید برای آینده از هنرمندان نسل جدید حمایت و آنها را معرفی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *